Facebook
BIP
A A A
Dyskusyjny Klub Książki

Pierwszą lekturą omawianą na spotkaniu powakacyjnym, była powieść Miriam Notten, „Wybrałam wolność”, historia afgańskich kobiet. Zaczyna się od zabójstwa prababki przez pradziadka. Kobieta podejrzana o romans zdradę splamiła honor rodziny- najwyższą wartość.

Śledząc dalsze losy kobiet poznajemy ich trudny los tak rózny od życia kobiet wychowanych w kulturze europejskiej.

Widzimy ich przeogromną wolę walki o samostanowienie i godność.

Opowieść rodzinna przeradza się w opowieść o Afganistanie i burzliwych zmianach, jakie tam zaszły na przestrzeni czterech pokoleń.

Książka ta wywołała gorącą dyskusję wśród dekakowiczek. Jedne zachwycone bogatą kulturą islamu, jego kolorami i złożonością, inne przerażone okrucieństwem wobec kobiet i dzieci.

Dawno u nas nie było tak ciekawej rozmowy, tylu sprzecznych emocji i odczuć.

Temat jest bardzo aktualny wobec zmian jakie zachodzą w Europie. Jedna z naszych klubowiczek podsumowała to zdaniem, że każdy europejczyk powinien przeczytać tą książkę aby zrozumieć mentalność i kulturę ludzi z dalekiego wschodu.

Pasja życia - spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem

           W poniedziałkowe popołudnie, 27 czerwca 2016 roku, międzychodzcy miłośnicy przygód i dobrej książki mieli niekłamaną przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z Jackiem Pałkiewiczem. Wchodzący do kawiarni przy Centrum Animacji Kultury, nie od razu zwracali uwagę na niewysokiego, skromnie ubranego mężczyznę, który krążył po sali, badając nawykiem wyniesionym z dżungli teren i niczym się nie wyróżniał spośród gromadzących się ludzi. Pani Natalia Czarnecka - dyrektorka biblioteki, przywitała gościa i przekazała prowadzenie spotkania panu Jackowi Kaczmarkowi, który przedstawił sylwetkę podróżnika. Pałkiewicz okazał się niezbyt wylewnym gawędziarzem, wyświetlał zdjęcia z wypraw i podróży, które były dla niego ważne. Oczywiście, nie zabrakło wspomnień z samotnego rejsu, w którym przez 44 dni zmagał się z żywiołami natury oraz własnymi słabościami. Ta wyprawa dała mu nazwisko i jak podkreślał, otwierała ważne drzwi, kiedy planował kolejne ekspedycje. „Pasja życia” – bo tak zatytułował swoją prezentację, daje obraz człowieka, który ciągle sprawdza swoje możliwości, nie odkłada niczego na potem, bo ma świadomość, że tego potem już może nigdy nie być. Zachęcał słuchaczy, aby podążali za marzeniami oraz sprawdzali się w różnych życiowych sytuacjach. Sam, uzależniony od adrenaliny, tropi enklawy dawnych kultur, ze smutkiem stwierdzając, że jest ich coraz mniej, bo cywilizacja Zachodu dociera wszędzie, bez szacunku dla innego świata.

          Spotkanie w Międzychodzie było okazją do promocji najnowszej książki zatytułowanej „Dubaj - prawdziwe oblicze”, którą Pałkiewicz, jak sam pisze, „ spłaca dług moralny” wobec żon, z którą nigdy nie był na prawdziwych, długich wakacjach. Warunki pobytu w emiratach odbiegają od tych, do których globtroter był przyzwyczajony, ale pławienie się w luksusie, to wyraz kompromisu i miłości do Lindy, o której pisze z wielką atencją.

          Kameralne spotkanie sprzyjało nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z czytelnikami, którzy pytali Jacka Pałkiewicza między innymi o to, jak żyje się z wyrokiem śmierci, czy pamięta postaci, które uwiecznia na zdjęciach, czy zobaczył wszystkie siedem cudów natury, kiedy został ambasadorem promocji Mazur, ile zna języków, jak przygotowuje się do pisania książek, czy spotkał się z Tony Halikiem, jaka jest recepta na udane, czterdziestoletnie pożycie małżeńskie.

           Odpowiedzi gościa były bardzo konkretne i rzeczowe, wręcz lakoniczne, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że nosi ze sobą broń, często nie pamięta osób, które fotografuje, nie udało mu się zobaczyć wszystkich miejsc uznanych za cuda natury, ale nie wyjaśnił których. Na poziomie komunikacyjnym zna pięć języków, do pisania książek przygotowuje się robiąc notatki, nie spotkał się nigdy z Halikiem i… wymigał się od odpowiedzi na ostatnie pytanie. Myślę, że odpowiedź będzie można znaleźć w promowanej książce, którą czytelnicy kupowali, a Pałkiewicz chętnie podpisywał. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, dzięki organizatorkom, którymi były panie z Biblioteki Publicznej im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie.

Elżbieta Pospieszna

Kalendarz
Fotogaleria

Pobierz Questing
Nasi Partnerzy