Facebook
BIP
>
A A A

W naszej bibliotece odbyło się pięć spotkań z „Piaskowym Wilkiem” autorstwa Asa Lind.
Bajka arcyciekawa, pokazuje świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji. Autorka używa pięknego języka i bawi się nim tak jak potrafią to robić dzieci, stąd nasz wybór. Zajęcia zaczynały się klasycznie od czytania opowiadanek o Karusi i jej przyjacielu Wilku. Dzieciom bardzo się podobało takie głośne czytanie, z ciekawością wyczekiwały dalszych przygód pary przyjaciół.
Z każdym naszym spotkaniem dzieci otwierały się i chętniej brały udział w aktywnościach, które im proponowaliśmy.
Pierwsze poczytanki odbyły się na naszych nowych leżakach podarowanych nam przez Urząd Miasta i Gminy Międzychód, na naszym placu przy bibliotece. Zajęcia zakończyliśmy narysowaniem postaci bajkowych na murze. Kolejne odbyło się na plaży i dzieci po wysłuchaniu opowieści wyrzeźbiły postać Piaskowego Wilka … no oczywiście z piasku.
Było pieczenie pysznych, bezglutenowych ciastek z życzeniem, wyklejanie Wilka z kolorowej krepy i na sam koniec malowanie talerzyków . Wszystko po to aby zachęcić dzieci do czytania, zaprzyjaźnić je z biblioteką, rozbudzić w nich wyobraźnie.
W kameralnym gronie miło i twórczo spędziliśmy czas. A wszystko dzięki książkom.

Ostatnim gościem na warsztatach był Pablo Picasso, najwybitniejszy artysta XX wieku, twórca kubizmu. Artysta wszechstronny, tworzył kolaże, grafiki, obrazy, litografie, akwarele. Tworzył również ceramikę i codziennego użytku i tą bardziej dekoracyjną.
Dlatego na naszych zajęciach dzieci otrzymały białe kubki, które stały się „płótnem” dla ich wyobraźni.

Kolejny artysta, którego zaprezentowaliśmy dzieciom, to Jeff Koons, żyjący jeszcze kontrowersyjny malarz i rzeźbiarz. Kontynuuje idee dadaizmu i pop-artu, używa przedmiotów codziennego użytku, zabawek czy reklam do swoich instalacji rzeźbiarsko-malarskich, które stawia w przestrzeni publicznej.
Zainspirowani jego pracami, stworzyliśmy realistyczne i abstrakcyjne rzeźby z kolorowych balonów, które przenieśliśmy do naszej biblioteki i uwieczniliśmy je na zdjęciach.

Szóstego lipca „gościliśmy „ w bibliotece Paul’a Klee. Mieszał często techniki pracy, wykorzystywał farby olejne, akwarele, tusze. Był związany z różnymi kierunkami w sztuce, z kubizmem, ekspresjonizmem i surrealizmem. Najbardziej rozpoznawalne są jego dzieła, które składają się z figur geometrycznych, układających się na przykład w panoramę miasta. I takie prace właśnie wykonali nasi goście.

Pierwsze warsztaty plastyczne odbyły się 4 lipca i inspiracją dla dzieci był Jackson Pollock- artysta niebanalny. Malarz amerykański, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Rozwinął swój własny styl tworzenia z charakterystycznym kapaniem farbą na płótno i rozpryskiwaniem jej.
Wszystkim ta forma bardzo się spodobała i stworzyli wspaniałe dzieła, które mogły oczywiście zabrać ze sobą do domu.

Ciąg dalszy "Czytalskich, co podbijają świat!" Tupcio Chrupcio, Bobas, Hela, Frędzel, koń św. Marcina już na dobre zagościli w naszej bibliotece. Nasze serca też podbite, a wkrótce podbita zostanie międzychodzka scena! Trzymajcie za nas kciuki! ...c.d.n.
Wspierał nas wspaniały zespół artystyczny: aktorki Magdalena Dehr i Katarzyna Romańska z Teatru Animacji w Poznaniu. Serdecznie dziękujemy!

Pobjamy rekord czytania w jednym momencie.

Krakowianin Roman Pankiewicz ponad 10 lat przebywał poza granicami kraju, gdzie pracował zawodowo na kontraktach, m.in. w Islandii, w której spędził ponad 3 lata swojego życia. Za pierwszą wypłatę kupił samochód i w wolnych chwilach przemierzał kraj wzdłuż i wszerz.
Z połączenia niezwykłego zmysłu obserwacji i pasji poznawania innych kultur i jej obyczajów, powstała książka pt. „Islandia. Trzeci żywioł”, pełna fascynujących przygód i ciekawostek. Któż z nas wie, że w Islandii możemy napić się kawy i zjeść banana wyhodowanych na wyspie, a islandzki lód, mający 150 tysięcy lat, jest chętnie kupowany przez najbogatszych tego świata i … dodawany do drinków?
Islandia to także miejsce, w którym żyje więcej owiec niż ludzi, a ogrom energii geotermalnej w którą obfituje ta wulkaniczna kraina, wykorzystuje się do … dogrzewania w zimie chodników i ulic!
Książka ze świeżutkim autografem jest już dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Pełna brazylijskiego słońca, włoskiego temperamentu i polskiej charyzmy, Eliza Piotrowska urodzona w czepku ,swój warsztat pisarski szlifowała pod okiem wybitnej polskiej poetki Danuty Wawiłow, która wypatrzyła 12-letnią Elizę na własnym spotkaniu autorskim.
Mała Eliza przyznała wówczas, że swoją pierwszą książkę napisała już w wieku ... 4 lat! Dziś duża Eliza ma na koncie trochę więcej lat i jeszcze więcej książek. Serie: "Tupcio Chrupcio ...", "Ciocia Jadzia i ...", "Franek, Hela, bobas ..." czy "Święci Uśmiechnięci..." od lat cieszą, bawią i uczą naszych młodych czytelników.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Klub Czytających Rodzin, przedszkolaki wraz z nauczycielami z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 im. Czesława Janczarskiego oraz uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół JEDYNKA i Zespołu Szkół DWÓJKA w Międzychodzie.

"Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas" Trzecie spotkanie autorskie z Małgorzatą Bąbelczyk...cudowny czas .

20 Maja odbyły się pierwsze warsztaty pt.: „Czytalscy podbijają świat”, projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017, Partnerstwo dla Książki. Pracę podzieliliśmy na trzy etapy, część teoretyczną, tworzenie „lalek” z papieru i praca nad prawdziwymi lalkami .Naszymi mentorami byli aktorzy z Teatru Animacji w Poznaniu, Pan Piotr Grabowski i Lech Chojnacki. Było kreatywnie i twórczo. Dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i z naszego Klubu Czytalskich, wraz z rodzicami, pracowały dzielnie nad stworzeniem wspaniałych lalek. Do ich skonstruowania mieliśmy dostępne gąbki, kartony, guziki, materiały, druty i wełnę. Kleje, wiertarki, młotki, maszyna do szycia poszły w ruch. Natępne warsztaty odbędą się 17 czerwca, na których to będziemy kontynuować pracę nad naszymi lalkami.

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja. Cele: integracja środowiska bibliotecznego i czytelniczego, promowanie bibliotek, czytelnictwa i roweru jako środka lokomocji. Odjazdowi w Międzychodzie spotkali się po raz szósty. Tegoroczny rajd stanowił integralną część bibliotecznych, majowych świąt i Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w tym roku pod hasłem: Biblioteka. Oczywiście! Rajdem zainteresowali się oczywiście nie tylko bibliotekarze różnych typów bibliotek, ale także sympatycy bibliotek i rowerów oraz reprezentanci sekcji rowerowej Klubu Seniora. Rozpiętość wieku uczestników wynosiła: od lat 7 do... 70+.

W czwartek 18 maja po raz kolejny odbył się VI Konkurs wiedzy o książce „Książka naszym przyjacielem” zorganizowany przez Przedszkole w Zespole Szkół w Łowyniu i Bibliotekę w Łowyniu. W konkursie wzięło udział po 2 przedstawicieli gminnych przedszkoli : Przedszkole nr 1 (Julia Kureń i Amelia Gręda –opiekun P. Justyna Grześkowiak), Przedszkole Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi (Eliza Dobkowicz i Krystian Buśko –opiekun P. Natalia Łazowska), Przedszkole nr 3 (Marcelina Bodnar i Marcin Łodyga –opiekun P. Mirosława Brychcy), Przedszkole nr 4 (Michalina Pluskota i Sebastian Piątkowski –opiekun P. Julita Kaszyńska), Przedszkole w Bielsku (Antonina Dudarska i Łukasz Pietraszewski –opiekun P. Lidia Stańko) , Przedszkole w Kamionnie (Maja Skrzypczak i Bartosz Bromber –opiekun P. Paulina Kramm) i Przedszkole w Łowyniu (Michalina Andrzejczak i Oliwia Welka –opiekun P.Katarzyna Kureń).

Spotkanie z Ewą Chotomską było pełne energii i zabawy. Na sali widowiskowej zebrały się dzieci ze szkół podstawowych międzychodzkich, z Kamionny i z Łowynia. Pani Ewa wystąpiła w stroju „Ciotki Klotki” z programu dla dzieci „TIK- TAK” .Opowiadała o swojej pracy w telewizji, o kręceniu programu i oczywiście o pisaniu książek i tekstów piosenek dla dzieci. Przedstawiła też twórczość swojej mamy Wandy Chotomskiej, autorki ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Dzieci chętnie uczestniczyły w zgadywankach i rymowały pięknie. Okazało się, że piosenki z TIK- TAKA znają wszyscy, dzieci i ich opiekunowie. Przy piosence „Mydło lubi zabawę” cała sala świetnie się bawiła „myjąc” sobie nawzajem plecy. Nasz gość opowiadał o tym dlaczego ważne są książki w naszym życiu i czego możemy się z nich dowiedzieć, o tym jak powinniśmy traktować psy, dlaczego warto dbać o higienę. Bardzo duża liczba dzieci skorzystała z możliwości zakupu książek i płyt pani Ewy, kolejka po autografy była bardzo długa. Będziemy bardzo miło wspominać to spotkanie.

Niezapomnianą noc z 5-6 maja 2017 roku przeżyli uczestnicy "Nocy detektywów" w Bibliotece Publicznej w Międzychodzie. O godz. 12.00 do Międzychodu zawitał pisarz, podróżnik, detektyw, survivalowiec Krzysztof Petek. Wspólnie z asystą zorganizował w czytelni sztab akcji detektywów i rozpoczął intensywne przygotowywania do wieczornej imprezy. Jako, że Krzysztof Petek nie znosi nudy i nie ufa grzecznym ludziom, już na początku spotkania autorskiego wprowadził kilka żelaznych, "antyszkolnych" zasad i wyposażył nas w wiedzę niezbędną do przetrwania w sytuacjach kryzysowych. Zobaczyliśmy zdjęcia i usłyszeliśmy o mrożących krew w żyłach przygodach z wypraw przetrwania i podróży do najbardziej niezwykłych i niebezpiecznych miejsc na świecie. Wzięliśmy udział w intensywnym kursie samoobrony. Po kolacji już nieco zmęczeni zostaliśmy podzieleni na trzy drużyny i wyruszyliśmy na drogę 17 kroków by zawalczyć o skrzynię ze skarbem ukrytym w miejscu, w którym - jak legenda głosi - strzygi i upiory w noc ciemną pojawiać się lubią...
Spotkanie uatrakcyjniła wizyta emerytowanego funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie Ryszarda Suleja, który opowiedział o pierwszych czynnościach wykonywanych na miejscu przestępstwa. Dziękujemy również oficerowi dyżurnemu z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie Grzegorzowi Maślankiewiczowi za czynny udział w nocnej akcji.
„Noc Detektywów" została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu PARTERSTWO DLA KSIĄŻKI na zadanie pt. „Czytalscy” podbijają świat.

W kwietniu 2016 roku ogłosiliśmy konkurs na Czytelnika Roku 2016/2017. Największą ilość punktów za przeczytane i wypożyczone książki oraz za uczestnictwo w spotkaniach i imprezach organizowanych przez bibliotekę zdobyła pani Antonina Gryszczyńska . Serdecznie gratulujemy.

Biblioteka Publiczna im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie miała zaszczyt zorganizować wieczór poetycki pani Eugenii Mieczkowskiej. Międzychodzianka, laureatka statuetki Twórca Kultury, członkini Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Poetyckiego „Szuflada” w Międzychodzie. Jej dorobek zawarty jest w tomikach pt. „Miastu na urodziny” oraz „Sonety z Krainy 100 Jezior”. Wiersze czytała sama autorka i Dyrektor Biblioteki, Natalia Czarnecka. Punktem wyjścia tego spotkania było zdjęcie znalezione w archiwum przedstawiające młodziutką poetkę. Postaraliśmy się oddać atmosferę tamtych lat. Świecznik w tle to ten sam sprzed kilku dekad i część publiczności ta sama, muzyka klasyczna na żywo w wykonaniu pianisty Aleksandra Kistowskiego i skrzpka Sebastiana Czaji. Pan Jan Japas Szumański, we własnym zakresie wydał tomik wierszy pani Eugenii pt.” Wbrew temu czasowi” i wręczył go zaskoczonej poetce. Wieczór upłynął w cudownej i wzruszającej atmosferze, łącząc dwa pokolenia miłośników poezji. Dziękujemy wszystkim gościom, w tym również młodzieży z Gimnazjum nr2 w Międzychodzie, za tak liczne przybycie.

29 marca odbyło się spotkanie w Bibliotece Publicznej z seniorami z Klubu Złoty Wiek, w ramach kampanii międzynarodowej „Tydzień z Internetem 2017”. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było „Inspiruj się i dziel swoimi pasjami”. Majsterkowanie, szycie, gotowanie – każdy ma jakiś talent i pasje. Anna Woźna, międzychodzka blogerka, przygotowała ciekawą prezentację na temat tworzenia blogów a Agnieszka Kujawa, nasza koleżanka z filli w Bielsku, opowiedziała o trendach w rękodziele. Bawiliśmy się wspólnie przy quzie przygotowanym specjalnie na tę okazję. Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości jakie daje nam Internet. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. W Polsce, już do tej pory uczestniczyło 800.000 osób. Koordynatorem tych zadań jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana między innymi przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Patronem honorowym jest Ministerstwo Cyfryzacji.

21 marca odbyło się spotkanie z instruktorem szkolenia psów, Anną Leśniak na temat „Faktów i mitów o psach”.To pierwsze w tym roku i jednocześnie inaugurujące spotkania w ramach cyklu "Żywa Książka". Najważniejsza rola „Żywej Książki” polega na swobodnym dialogu z Czytelnikiem, który ma pomóc w przełamaniu stereotypu i uprzedzeń względem grupy, którą Książka reprezentuje.Gośćmi były dzieci z klasy I a, ze Szkoły Podstawowej nr 1 z wychowawczynią panią Dorotą Borowską.

W ramach co tygodniowych spotkań „Herbatki u Pani Książki”, 16 marca , gościem dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego była „Kaczka Dziwaczka”- Jana Brzechwy. Dzieci wspaniale odbierają zajęcia przygotowywane przez Bibliotekę, angażują się w zadania- choćby takie jak pisanie listu „drobnym maczkiem”.

Dnia 9 marca odbyło się spotkanie autorskie z Martą Orzeszyną , autorką fascynującej biografii Antoniego Cierplikowskiego, króla fryzjerów, człowieka wielu talentów, twórcy wizerunku wielu gwiazd kina francuskiego i amerykańskiego.

9 marca w progach Biblioteki gościliśmy dzieci wraz z wychowawczyniami, z przedszkoli: "Bajka" w Bielsku, "Anioł dobroci" Przedszkola Niepublicznego Z.S.Św. Elżbiety i Żłobka "Słoneczko ". Ogłosiliśmy wyniki konkursu " Jak smakuje mgła ",którego inicjatorką jest Pani Katarzyna Kędzierska. Mali międzychodzianie otrzymali książeczki ze swoimi wypowiedziami, wydanymi przez Bibliotekę Publiczną.

Wczoraj, 28 lutego odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzychodzie. Przyjechali do nas bibliotekarze z Kwilcza, Sierakowa oraz obecne były Bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej w Międzychodzie i Filii Biblioteki Publicznej w Międzychodzie. Na zebraniu wybrano nowe władze Koła. Przewodniczącym na nową kadencję koła został Antoni Taczanowski, w-ce przewodniczącą Natalia Czarnecka, sekretarzem została Ewa Mitoraj, a skarbnikiem Mirosława Molik. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.

24 lutego odbyło się spotkanie autorskie z Grażyną Szapołowską, która niedawno wydała zbiór listów miłosnych, od tajemniczego Janusza, ”Zapomniałam o Tobie”. Pani Grażyna Szapołowska jest wyśmienitą aktorką, muzą wielu reżyserów i twórców muzyki filmowej, jak i wrażliwą obserwatorką rzeczywistości, kochającą matka i córką, pełną uśmiechu osobą, z dystansem do siebie.

Spotkanie autorskie - Jan Grzegorczyk - 20 stycznia 2017 r.

Wieczór autorski Teresy Wolskiej Gęsiarz - 13 stycznia 2017 r.

Wystartowaliśmy! Klub Czytających Rodzin „Czytalscy” już działa w bibliotece - magicznym miejscu w którym czytamy, rozmawiamy o literaturze, integrujemy się, świetnie się bawimy - jednym słowem - tworzymy biblioteczną rodzinę.

Międzychodzki dzień z rogalem - jesienna wymiana książek.

Jesteśmy zaszczyceni, że 11 listopada w Art Cafe jako "KARTY HISTORII mogliśmy gościć: p.Łucjana Sobkowskiego - uczestnika ruchu oporu Szarych Szeregów Armii Krajowej, p. Bolesława Cenkiera - działacza i instruktora harcerskiego, p. Adama Nowaka - Sybiraka i Prezesa Związku Sybiraków w Międzychodzie, p. Krzysztofa Borkowskiego - Lekarza i byłego Prezesa Międzychodzkiego Towarzystwa Kulturalnego, p. Płk.Stanisława Szukalskiego - oficera Wojska Polskiego i byłego dyrektora RZAWP, oraz p. Jerzego Garniewicza - który uświetnił wieczór patriotyczną nutą wraz z chórem Międzychodzian.

Dyskusyjny Klub Książki to nie tylko kawa i książki, ale również wspaniałe spotkania autorskie. Tym razem odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku. To było cudownie spędzone sobotnie popołudnie z niezwykle ciekawym i charyzmatycznym Jackiem Dehnelem.

Wczoraj mieliśmy zaszczyt gościć w Międzychodzie Andrzeja Kirmiela, historyka i dyrektora Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. Na promocyjnym spotkaniu autorskim Andrzej Kirmiel zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. "Międzyrzecz i ziemia międzyrzecka. Szkice z przeszłości"...

Seminarium dla bibliotekarzy z powiatu międzychodzkiego o nowych trendach w pracy bibliotekarza. Gościliśmy instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu – Annę Sabiłło.

Koncert zespołu "ARETE" w ramach jubileuszu 70-lecia Biblioteki

Projekt Biblioteka Pomysłów 2016 "Oczytani miej oko na dobrą książkę". Historie o których trudno opowiedzieć - recenzja książki Magdaleny Tulli p.t. "Szum"

XIII Patronalne Święto Bibliotekarzy Wielkoposkich

Narodowe czytanie QUO VADIS

Spotkanie z podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem

Kalendarz
Fotogaleria

Pobierz Questing
Nasi Partnerzy